پرش به


تصویر

دات نت فریم ورک (NET Framework.) چیست؟

ابوالفضل عربی،سی شارپ

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 ابوالفضل عربی

ابوالفضل عربی

  Administrator

 • مدیران ارشد
 • 147 ارسال
 • مکان : بندرعباس ، تهران

ارسالی 20 July 2017 - 02:35 PM

NET Framework. یک چارچوب است که توسط شرکت مایکروسافت برای توسعه انواع نرم افزارها علی الخصوص ویندوز طراحی شد.NET Framework. همچنین میتواند برای توسعه نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده قرار بگیرد.تا کنون چندین نسخه ازNET Framework. انتشار یافته که هر بار قابلیتهای جدیدی به آن اضافه شده است.
NET Framework. شامل کتابخانه کلاس محیط کاری (FCL) که در بر گیرنده کلاس ها، ساختارها،داده های شمارشی و…. می باشد.مهمترین قسمت NET Framework. زبان مشترک زمان اجرا (CLR) است که محیطی را فراهم می آورد که برنامه ها در آن اجرا شوند. این چارچوب ما را قادر می سازد که برنامه هایی که تحت آن نوشته شده اند اعم از C#.Net , Visual Basic.Net  وC++ را بهتر درک کنیم. کدهایی که تحت CLR و دات نت اجرا می شوند کدهای مدیریت شده نامیده می شوند چون CLR جنبه های مختلف نرم افزار را در زمان اجرا مدیریت می کند.
در زمان کامپایل کدها به زبان مشترک میانی (CIL) که نزدیک و تقریبا شبیه به زبان اسمبلی است ترجمه می شوند. ما باید کدهایمان را به این زبان ترجمه کنیم چون فقط این زبان برای دات نت قابل فهم است. برای مثال کدهای C#.Net , Visual Basic.Net هر دو به زبان مشترک میانی © ترجمه می شوند. به همین دلیل است که برنامه های مختلف در دات نت که با زبان های متفاوتی نوشته شده اند می توانند با هم ارتباط برقرار کنند. اگر یک زبان سازگار با دات نت می خواهید باید یک کامپایلر ایجاد کنید که کدهای شما را به زبان میانی ترجمه کند. کدهای ترجمه شده توسط CIL در یک فایل اسمبلی مانند .exe یا .dll ذخیره می شوند.کدهای ترجمه شده به زبان میانی به کامپایلر فقط در زمان (JIT) منتقل می شوند.این کامپایلر در لحظه فقط کدهایی را که برنامه در آن زمان نیاز دارد به زبان ماشین ترجمه می کند. در زیر نحوه تبدیل کدهای سی شارپ به یک برنامه اجرایی به طور خلاصه آمده است :

 1. برنامه نویس برنامه خود را با یک زبان دات نت مانند سی شارپ می نویسد.
 2. کدهای سی شارپ به وسیله کامپایلر به کدهای معادل آن در زبان میانی تبدیل می شوند.
 3. کدهای زبان میانی در یک فایل اسمبلی ذخیره می شوند.
 4. وقتی برنامه اجرا می شود کامپایلر JIT کدهای زبان میانی را در لحظه به کدهایی که برای کامپیوتر قابل خواندن باشند (Native Code) تبدیل می کند.

دات نت ویژگی دیگری به نام سیستم نوع مشترک (CTS ) نیز دارد که بخشی از CLR است و نقشه ای است برای معادل سازی انواع داده ها در دات نت. با CTS نوع int در سی شارپ و نوع Integer در ویژوال بیسیک یکسان هستند چون هر دو از نوع System.Int32  مشتق می شوند. پاک کردن خانه های بلا استفاده حافظه در یک فایل( Gorbage Collection ) یکی دیگر از ویژگیهای دات نت فریم ورک است. هنگامی که از منابعی، زیاد استفاده نشود دات نت فریم ورک حافظه استفاده شده توسط برنامه را آزاد می کند.

 

منبع : w3-Farsi


 • MeYsam_96 این پست را پسندیده است

ابوالفضل عربی
شماره تماس : 09380291826

ایمیل دانشگاهی : abolfazl.arabi@iauba.ac.ir
ایمیل  کاری : info@IranDelphi.ir


همچنین به ابوالفضل عربی،سی شارپ نیز برچسب خورده است

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی

صفحه ی اینستاگرام دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس